Denklik Sertifikası

Denklik, Türkiye’deki yetkili kurumlarca verilen resmi bir belgedir.  Uluslararası öğrencilerin lise eğitimin ve derslerinin Türkiye’deki lise eğitimi ve dersleriyle eşdeğerliğinin tespit edilmesidir. Denklik belgesi, uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki üniversiteleri kabulünde öğrencilerin lise başarısı etkili olduğu için zorunlu bir belgedir.

Denklik Nasıl Alınır:

Aşama: Nereden alınır?

Türkiye dışı: Denklik sertifikası yurtdışındaki Türkiye büyükelçilikleri tarafından verilir.

Türkiye içi: Denklik sertifikası İl Milli Eğitim Daire Müdürlükleri tarafından verilir.

Başvuru Linki: https://edenklik.meb.gov.tr

Aşama: Nasıl Alınır?

Denklik başvurusu için öğrenciler öncelikle e-denklik partalından randevu oluşturmalıdır. Portala bu link aracılığıyla erişebilirsiniz: https://edenklik.meb.gov.tr

Öğrenciler sisteme gerekli belgeleri yüklemesi gereklidir ve denklik sertifikasını teslim almak için merkeze giderken belgelerin aslını yanında bulundurmaları gereklidir.

Aşama: Denklik İçin Ne Gerekli?

Denklik İçin Gerekli Belgeler:

 • Başvuru Formu
 • Şeffaf Dosya

Türk Vatandaşları İçin:

 • Kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Pasaport ve fotoğraflı pasaport sayfasının fotokopisi
 • Giriş-çıkış tarihlerini gösteren damgalı sayfaların fotokopisi

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin:

 • Türkiye’de oturma izni veya eğitim vizesi aslı ve fotokopisi
 • Pasaport ve fotoğraflı pasaport sayfasının fotokopisi

           Not: Pasaportun süresi geçmemiş olmalıdır. Eğer değerlendirme süreci boyunca pasaport geçerlilik süresi dolarsa, öğrenci hem yeni hem de eski pasaportunu temin etmelidir. 

Mezun olmayanlar için:

 • Öğrenci karnesinin veya son yıla ait transkriptin aslı ve fotokopisi

Mezunlar için:

 • Apostilli diploma ve transkriptin aslı ve fotokopisi

           Resmi kılavuza ve ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz:https://edenklik.meb.gov.tr/?culture=en-US

4.  Aşama: Ne zaman Getirilmeli?

Üniversiteye kayıt sırasında öğrenciler için denklik sertifikası gereklidir. Türkiye’ye gelmeden önce öğrencilerin kendi ülkelerinden denklik sertifikasını almaları önerilir. Sertifikanın Türkiye’den alınması zorunda kalınan durumlarda, ülkeye gelmeden çevrimiçi randevu alınması önerilir. Bazı durumlarda üniversite kayıt için sertifikanın teslimi için son teslim tarihi belirleyebilir. Belirlenen sürede sertifika teslim edilmediği halinde, öğrencinin kaydı iptal edilir.

ÖNEMLİ NOTLAR:

 1. Bu belge üniversiteye pasaport veya diploma belgeleri gibi öğrenci tarafından temin edilmelidir.  General olarak, öğrencinin Türkiye’de eğitim görmesinin uygunluğunu gösteren bir belgedir. Bu yüzden denklik sertifikasını almak öğrencinin sorumluluğundadır.

 2. Denklik başvurusu sistemde görünen çoğu Milli Eğitim Bakanlığı müdürlüklerinden yapılabilir. Fatih ilçesinde yer alan Müdürlük İstanbul’un Merkez Müdürlüğü’dür. Eski Toptaşı Caddesi Eski Adliye Binası D:1, 34122 Sultanahmet/Fatih/İstanbul adresinde yer almaktadır. Sorun çıkması halinde öğrenciler Türkiye Merkez İl Müdürlüğü’nden başvurularını yapabilir. 

 3. Öğrencilerin Müdürlüğe günün erken saatlerinde gitmesi tavsiye edilir. (Mesai 08:00’de başlamaktadır.)  

 4. Bazı durumda Müdürlük değerlendirme süreci boyunca belgelerin aslını saklayabileceğinden, öğrencilerin görevlilerden teslim tutanağı almaları tavsiye edilir.

 5. Diploma apostilli olmalıdır. Apostil olmaması halinde, eğitim bakanlığı, dışişleri bakanlığı ya da büyükelçilikler tarafından onaylanmalıdır.

 6. Uzaktan öğretim yoluyla alınmış olan mezuniyet belgeleri ve diplomalara denklik işlemi yapılmaz.